OZONE 2017

LÖRDAG 16/9

 

 

1000-1030

Relationships(30 min.)(G120)

 

Kärlekskontraktet

Mikael Högman, Sweden

Relationship, 00:14:49

 

Just a little love

Lars Klintwall, Sweden

Romance, Comedy, 00:05:40

 

Odd & Maud

Michael Axelsson, Norway

Drama, Comedy, 00:09:24

 

 

1100-1130

Rainbow(25 min.)(G121)

 

My Gay Sister

Lia Hietala, Sweden

Drama, Youth, LGBT, Women, 00:15:00

 

Existence

Jenny Larsson Wallin, Sweden

Drama, 00:09:45

 

 

1200-1230

Drama(24 min.)(G122)

 

Background noise

Gustav Littorin, Sweden

Drama, 00:09:25

 

Under the Stars

Christian Zetterberg, Sweden

Drama, Young, Teen, 00:14:12

 

 

1300-1330

Mix(27 min.)(G123)

 

Fomo Sapiens

Viktor Hertz, Sweden

Comedy, 00:07:15

 

Among the Trees

Richard Thornéus, Sweden

Drama, 00:08:08

 

STHLM Hunters

Tor Helmstein, Sweden

Drama, Thriller, 00:17:00

 

 

1400-1430

Drama(29 min.)(G124)

 

From Above

Mattias Thernström Florin, Marcus Thernström Florin, Andreas Paulsson, Sweden

Drama, 00:14:22

 

Sanctuary

Farid Zarrinbal, Harald Sandø, Sweden

Drama, 00:15:00

 

 

1430-1500

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Tammi 00:09:00

Dance, Happy Hour 00:05:00

 

 

1500-1530

Drama(26 min.)(G125)

 

Everything Plays The Part, Nothing Is

Johan Skantze, Sweden

Drama, Comedy, 00:23:21

 

Intelligence

Lage Lind, Sweden

Drama, 00:02:51

 

 

1530-1600

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Happy Hour, 00:05:00

Dance, Black Island, 00:23:00

 

 

1600-1630

Drama Comedy(26 min.)(G126)

 

Renard Rouge

Leonard Rääf, Sweden

Drama, Comedy, 00:21:52

 

Hug Hard

Julia Bremler, Sweden

Drama, 00:03:24

 

 

1630-1700

Thriller(28 min.)(G127)

 

The Red Trees

Pauli Janhunen Calderón, Adam Leijon, Sweden

Thriller, Drama, 00:27:50

 

SÖNDAG 17/9

 

 

1000-1030

Drama(30 min.)(G128)

 

As We Recall

Mia Hafrén, Finland

Drama, 00:29:58

 

 

1100-1130

Life Changes(30 min.)(G129)

 

Nu

Tony Vepsä, Sweden

Drama, 00:14:39

 

Jag är på väg

Sajjad Aryanfar, Sweden

Short, 00:09:52

 

An Old Man's Comeback

Oscar Tannerstad, Sweden

Short, 00:05:34

 

 

1200-1230

Shorts Mix(23 min.)(G130)

 

Mi Amor

Danial Chuhan, Sweden

Drama, Short, 00:07:48

 

Under Äppelträd

Robin Widell, Sweden

Drama, Short, 00:08:45

 

I Mina Blöta Skor

Carmen Jedrzejak, Sweden

Short, 00:04:46

 

Ashes left after the fire

Philip Bengtsson, Sweden

One Minute Film, 00:01:00

 

 

1300-1330

Social Media(28 min.)(G131)

 

#will

Per Sundström, Sweden

Drama, Youth, Social media, 00:27:45

 

 

1330-1400

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Happy Hour 00:05:00

Dance, Black Island 00:23:00

 

 

1400-1430

Drama Mix(29 min.)(G132)

 

Vi Skulle Bli Bra Föräldrar

Björn Elgerd, Sweden

Drama, 00:14:32

 

Ljudets Beröring

Hooman Sadeghloo, Sweden

Drama, 00:13:27

 

 

1500-1530

Revenge(24 min.)(G133)

At one point, she has to fight back

 

En Flickas Hämnd

Drama, 00:23:40

 

 

1530-1600

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Tammi 00:09:00

Dance, Happy Hour 00:05:00

 

 

1600-1630

Ordinary People(23 min.)(G134)

 

Jag Och Andra

Mehdi Razi, Sweden

Drama, 8:20

 

Along With the Wind

Mehdi Razi, Sweden

Drama, 14:08

 

 

MÅNDAG 18/9

 

 

1000-1030

Shorts Mix 2(25 min.)(G135)

 

Mörkret

Erik Frykholm Nilsson, Sweden

Drama, 00:11:27

 

Becksvart

Anders Ekman, Sweden

Drama, 00:06:26

 

Telefonsamtalet

Anders Ekman, Sweden

Drama, 00:06:36

 

 

1100-1130

Crime(30 min.)(G136)

 

Direct Deposit

Emilio Janhunen, Sweden

Crime, Short, 14:59

 

Kameleonten

Eloi Harison, Sweden

Drama, 00:15:41

 

 

1200-1230

Shorts Random(25 min.)(G137)

 

Ärligt Talat

Johanna Hansen, Sweden

Drama, 00:10:00

 

Ali

Philip Bengtsson, Sweden

Crime, 00:04:59

 

Kroppen är en ensam plats

Ida Lindgren, Sweden

Short, 00:09:54

 

 

1300-1330

Shorts Random 2(22 min.)(G138)

 

Belägrad

Niklas Nieminen, Sweden

Short, 00:08:25

 

Two Lions and a Cage

Philip Bengtsson, Sweden

Drama, 00:12:45

 

 

1400-1430

Time of Waiting(21 min.)(G139)

 

Väntan

Louise Ryme, Sweden

Drama, Short, 00:09:46

 

Tio Minuter

Mattias Bloom, Sweden

Drama, 00:11:12

 

 

1500-1530

Comedy Mix(30 min.)(G140)

 

The Wedneral

Hugo Andersson, Sweden

Comedy, 00:21:37

 

En Slags Arbetsintervju

David Billström, Sweden

Comedy, 00:08:23

 

 

1600-1630

Horror(22 min.)(G141)

 

Överlevnad

Maria Forslin, Sweden

Drama, 00:05:00

 

Kannibalkungen

Fredrik Hellqvist, Sweden

Horror, 00:17:17

 

 

1700-1730

 

 

 

1730-1800

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Happy Hour 00:05:00

Dance, Black Island 00:23:00

 

 

1800-1900

Sommar och sol(57 min.)(G143)

 

Sommar och en jävla massa trubbel

Magnus G Bergström, Sweden

Drama, 00:57:00

 

 

 

 

 

TISDAG 19/9

SVENSKA DOKUMENTÄRER

 

1000-1030

Farmer(28 min.)(G145)

 

A Farmer's Poetry

Andreas Gejke, Sweden

Documentary, 00:28:00

 

 

1100-1130

Religion(28 min.)(G146)

 

Off the beaten path

Kristina Meiton, Sweden

Documentary, 00:27:40

 

 

1200-1230

Docu 1(29 min.)(G147)

 

The Bus Trip

Sarah GampelSweden

Drama, Autobiographical, Documentary, Animation, Political, 00:13:40

 

CYCOLOGIC

Emilia Stålhammar, Veronica Pålsson, Elsa Lövdin, Sweden

Documentary, 00:15:00

 

 

1230-1300

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Tammi 00:09:00

Dance, Happy Hour 00:05:00

 

 

1300-1330

Docu Mix(30 min.)(G148)

 

SONJA

Lina Lindblom, Sweden

Documentary, 00:14:29

 

My Soul is Not for Sale

Ezzeddine Zein, Sweden

Documentary, 00:16:51

 

 

1400-1430

Europa(36 min.)(G149)

 

Izabela

Anna-My Novotny, Ylvaa Johansson, Sweden

Documentary, 00:35:31

 

 

1500-1530

Mental Health(22 min.)(G150)

 

Cold Void

Claudio Marino, Sweden

Arthouse, 00:22:00

 

 

1600-1630

People(55 min.)(G151)

 

I Can Be A Lion

Emrah Sönmez, Sweden

Documentary, 00:47:00

 

Strange Words

Julian Vogel, Denmark

Poetry, Portrait, 00:08:00

 

 

1700-1800

Dance Hour(55 min.)(G107/F)

 

The gym teacher

Benoit Grimont, France

Documentary, 00:54:55

 

7 GRUPPER

 

 

 

 

ONSDAG 20/9

 

 

1000-1030

Homelessness(30 min.)(G89/F)

 

Green & Yellow

Miquel Galofré, Trinidad and Tobago

Documentary, 00:19:00

 

No-space

Julio Mas Alcaraz, Spain

Drama, Social, Documentary essay, 00:11:33

 

 

1100-1130

Lifestory(25 min.)(G90/F)

 

MAXAMBA

Suzanne Barnard, Sofia Borges, Portugal

Documentary, 00:25:00

 

 

1200-1230

Environment(25 min.)(G91/F)

 

Standing with Standing Rock

Bob Yothers, United States

Indigenous, Environment, 00:24:33

 

 

1230-1300

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Tammi 00:09:00

Dance, Happy Hour 00:05:00

 

 

1300-1330

Refugees(26 min.)(G92/F)

 

Lesbos

Ludvik Pall Ludviksson, Iceland

Documentary, 00:25:42

 

 

1400-1430

War(23 min.)(G93/F)

 

From beyond the grave, my grandfather told me why I am alive today

Otso Alanko, Finland

War, Drama, Adventure, History, 00:03:35

 

Road Through War

Louie Palu, Canada

War, history, current events, 00:19:00

 

 

1500-1530

Humans(30 min.)(G94/F)

 

Inner Me

Antonio Spanò, Italy

Documentary, 00:30:00

 

 

1600-1630

Norway(29 min.)(G95/F)

 

Noriaki

Bjorn Bratberg, Norway

Documentary, 00:09:00

 

Twins

Gudmund Sand, Haakon Sand, Norway

Documentary, 00:07:09

 

Thea

Halvor Nitteberg, Norway

Documentary, 00:13:31

 

 

1700-1730

Europe 1(29 min.)(G96/F)

 

Tales of the Shadow

Sarah Lederman, Belgium

Documentary, 00:20:40

 

Barcelona in Black

Manel Cebrian, Spain

Documentary, Time-lapse, 00:08:05

 

 

1730-1800

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Happy Hour 00:05:00

Dance, Black Island 00:23:00

 

 

1800-1830

Europe 2(26 min.)(G97/F)

 

Maribor and His, Worldwide Oldest Vine

Franc Kopic, Slovenia

Documentary, 00:11:00

 

Where Euphrates and Sava flow together

Andreas Muggli, Switzerland

Documentary, 00:15:14

 

 

1830-1900

World 1(22 min.)(G98/F)

 

Letter from Korlai

Aman Wadhan, India

Experimental, Travelogue, 00:22:23

 

 

 

 

TORSDAG 21/9

 

 

1000-1030

World 2(25 min.)(G99/F)

 

The swallows

Ilina Perianova, Bulgaria

Portrait, 00:11:58

 

I was only 14

Froukje van Wengerden, Netherlands

Documentary, 00:12:19

 

 

1100-1130

World 3(23 min.)(G100/F)

 

Beauty & the Sea

Ivy Lin, United States

Documentary, 00:10:21

 

Chick

Wesley Shrum, Kenya

Documentary, 00:11:37

 

 

1200-1230

Art (29 min.)(G101/F)

 

Sand Men

Tal Amiran, United Kingdom

Documentary, 00:13:56

 

The divine Luz del Fuego

Ricardo Sa, Brazil

Documentary, 00:14:55

 

 

1300-1330

Mix-1(27 min.)(G102/F)

 

Welcome To Sápmi

Caroline Papadimos, United States

Oppression, Human Rights, History, 00:12:53

 

IMPERATIVE SHIFT ~Fukushima, Tip of the Iceberg~

Yoko Kubota, United States

Documentary, 00:13:53

 

 

1400-1500

Art-Hour 1(56 min.)(G103/F)

 

PAU - Feeding my soul

Julia Hombach / Marina Fehlau, Germany

Documentary, 00:03:50

 

Living Art

Tina Krüger, Mozambique

Documentary, 00:52:00

 

 

1530-1630

Art-Hour 2(57 min.)(G104/F)

 

T for Tango

Assem Kroma, Canada

Documentary, 00:10:30

 

SCULPTOR

Viacheslav Pareniuk, Igor PareniukUkraine

Documentary, author's cinema, independent cinema, 00:46:35

 

 

1630-1700

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Happy Hour 00:05:00

Dance, Black Island 00:23:00

 

 

1700-1800

Docu-Hour 1(G105/F)

 

Land of Winds

Ernestas Samsonas, Lithuania

Documentary, 00:50:50

 

 

1800-1900

Docu-Hour 2(G106/F)

 

LIFE AND DEATH OF AN ARCHITECT

Miguel Eek, Spain

Biopic, LGTB, Thriller, Architecture, 00:52:00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FREDAG 22/9

 

 

1000-1100

Docu Hour 3(G108/F)

 

MERRY IS THE GIPSY LIFE

Ludmila ZhivkovaBulgaria

Documentary, 00:57:00

 

 

1130-1230

Docu Hour 4(G109/F)

 

We Are Throwers

Piotr Smietana, Poland

Documentary, 00:58:34

 

 

1230-1300

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Tammi 00:09:00

Dance, Happy Hour 00:05:00

 

 

1300-1400

Docu Hour 5(G110/F)

 

THE REAL MEMORY

Stefano Grossi, Italy

Art, 00:52:53

 

 

1430-1515

Docu Hour 6(G111/F)

 

THE GOLDEN TRAIL Franco Nones: the legend of a cross-country skier

Lia Beltrami, Alberto Beltrami, Italy

Sport, History, Bio, 00:45:00

 

 

1545-1700

Diving(G112/F)

 

THE DEEPEST MAN IN A SWIMSUIT

Haidy Kancler, Slovenia

Documentary, 01:13:00

 

 

1700-1730

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Happy Hour 00:05:00

Dance, Black Island 00:23:00

 

 

1730-1835

About Love(G113/F)

 

How to fall apart : a true love story

Jelle Janssens, Sofie Hanegreefs, Belgium

Documentary, 01:05:00

 

 

 

 

 

LÖRDAG 23/9

Biljetter köp här!

 

FÖRELÄSNING OCH WORKSHOP

13:00 -14:30 Föreläsning:

Det viktigaste när man skriver för film.

 

15:00 -17:30 Anslutande Workshop 2,5 tim:

Att skriva en filmscen.

 

Den som vill gå workshopen förväntas ha gått på föreläsningen innan.

 

Föreläsning: Det viktigaste när man skriver för film

Vi går igenom de viktigaste principerna i att berätta med film.

I skrivandet betyder det att man ska hitta på förvecklingar och skapa dramatik. Vidare ska man hantera saker som struktur, helhet, konsekvens och tema. Och inte minst att man måste tänka i bild. Det hela arbetet går ut på är att manuset ska kunna bli en film som engagerar och berör sin publik.

 

Workshop: Att skriva en filmscen Huvudmoment är en övning där deltagarna skriver en filmscen. Workshopen inleds med en att vi går igenom det man särskilt ska tänka på när man skapar en filmscen, hur man bygger spänning och dramatik, vad en scen kan ha för funktioner mm..

 

Efter det börjar övningen. Deltagarna får en uppgift, att skriva en scen utifrån vissa givna förutsättningar. Det är möjligt att göra uppgiften både enskilt och tillsammans med andra.

 

Efteråt analyserar vi några av de skrivna scenerna och resonerar om vad som fungerar bra och vad som skulle kunna förbättras.

 

Biljetter kommer att kunna köpas före och under festivalen.

 

Föreläsning (kod (FM23): 50 kr

Workshop (kod WS23): 250 kr

 

 

FÖRELÄSARE

Fredrik Lindqvist har skrivit boken "Att skriva filmmanus"

Han kombinerar som manuslärare, eget skrivande och arbete med andras manus som dramaturg och medförfattare.

 

BOKEN

"Att skriva filmmanus" används eller har använts som kurslitteratur på manusutbildningar och kurser vid olika universitet, högskolor och filmskolor över landet.

 

Vill man köpa boken kan man göra det till rabatterat pris under Västerås Filmfestival.

 

För mer information kan ni kontakta Fredrik på:

http://www.attskrivafilmmanus.se/

 

För övrig information kan ni kontakta oss på info@vasterasfilmfestivalen.se

SÖNDAG 24/9

 

 

1000-1100

The Hermitage Theatre(G118/F)

 

The Hermitage Theatre. A Golden Age

Manas Sirakanyan, Russian Federation

Documentary, 01:02:33

 

 

1130-1300

Writer(G119/F)

 

On the track of Robert van Gulik

Rob Rombout, Belgium

Documentary, 01:27:00

 

 

INTERNATIONELLA ANIMATIONER

 

 

1330-1400

Animation Mix 1(27 min.)(G85/F)

 

Drawn Together

Victoria Howell, United Kingdom

Drama, Romance, 00:14:59

 

Nothing Happens

Michelle Kranot, Uri Kranot, Denmark

Drama, 00:11:50

 

 

1430-1500

Animation Mix 2(29 min.)(G86/F)

 

Something Finally Happens

Henrik Dahlbring, Sweden

Comedy, Drama, 00:07:18

 

Rabbit Blood

Yagmur Altan, Turkey

Animation, Dark Comedy, Narrative, 00:04:36

 

Bottles

Danielle Rabinovitz, Israel

Drama, Romance, Fantasy, 00:06:24

 

Notes on Monstropedia

Koji Yamamura, Japan

Animation, 00:06:10

 

What A Peaceful Day

Eden Chan, Taiwan

Comedy, Action, 00:04:45

 

 

1530-1600

Animation Mix 3(G87/F)

 

The Mandarin Garden

Joe Chang, Canada

Dream, 00:07:30

 

Evolve, Discover

Giuliana Cascardo, United States

Experimental, abstract, scientific, 00:03:05

 

Below 0°

Itai Hagage & Jonathan Gomez, Costa Rica

Animation, 00:04:54

 

Expiration Date

Shwenn, Shunya Chang, United States

Romance, 00:04:21

 

 

1630-1700

Animation Mix 4(G88/F)

 

Shame

ALBERTO REY GARCIA, Spain

Drama, 00:06:23

 

(In)Felix

Maria Di Razza, Italy

Drama, Animation, 00:09:30

 

 

ART BOX

Copyright © All Rights Reserved Mediagruppen och ART BOX Sweden 2016. Adress: Munkgatan 7, 722 12 Västerås, e-mail: info@vasterasfilmfestival.se