PROGRAM 2017

SUNDAY 17/9

 

1400-1425

Under the Stars

Christian Zetterberg, Director

 

1425-1445

Sanctuary

Farid Zarrinbal, Harald Sandø, Directors

 

1445-1510

Kannibalkungen

Fredrik Hellqvist, Director

 

1510-1535

STHLM Hunters

Tor Helmstein, Director

 

1535-1615 PRELIMINÄRT

För En Annan

Sam Rezai & Robert Nilsson, Director

 

1615-1655

#will

Per Sundström, Director

 

1700-1745 Föreläsning Tornberg

 

1745-1800

Mi Amor

Danial Chuhan, Director

 

1800-1900

THE GOLDEN TRAIL Franco Nones: the legend of a cross-country skier (45m)

Lia Beltrami, Director

Franco Nones

 

1900-1945

Helena Franzén & Håkan Jelk, Sweden

Dance, Happy Hour (5m)

Dance, Black Island (23m)

 

1945-2200

 

 

WEDNESDAY 20/9

 

1800-1845

Mamma (31m)

Ulf Lundin, Director

 

1845-1930

Standing With Standing Rock

Bob Yothers, Director

 

 

2000-2200

Once There Was a Girl

Natalie Kaplan, Director

 

SATURDAY 23/9

 

1000-1015

Background Noise (10m)

Gustav Littorin, Director

 

1015-1045

Drop the Hand (23m)

Simon O’Neill, Director, producer

 

1045-1120

En Flickas Hämnd (25m)

Max Marklund, Director

 

1120-1200

Som Vi Minns Det (As We Recall) (30m)

Marc Svahnström, Producer

Mia Hafrén, Director / Writer

 

1210-1225

Väntan (10m)

Louise Ryme & Linda Källgren, Directors

 

1225-1240

Just a Little Love (6m)

Lars Klintwall, Director, producer, writer

 

1240-1255

Beauty & the Sea (11m)

Ivy Lin, Director, producer

 

1300-1330

Renard Rouge (22m)

Leonard Rääf, Director, producer

 

1330-1450

Vykort Från Petrokemin (1h 15m)

Loa Ek, Female lead

 

1450-1650

Vilsen (1h 55m)

Rasmus Tirzitis, Director

 

1650-1750

Dödsdansen (53m)

Johanna Andersson & Jimi Vall

Peterson, Directors

 

1750-1830

Föreläsning Tornberg

 

1830-1915

Hej, Det Var Längsen... (40m)

Johanna Andersson & Jimi Vall

Peterson, Directors

MONDAY 18/9

 

1800-1910

Sommar och en jävla massa trubbel (57m)

Magnus G Bergström, Director

 

1910-1938

Day Dream

Yasuki Sato, Japan, Director

 

1938-1940

Run Baby Run

Perica Antov, Austria, Director

 

1940-1950

Mi Amor

Danial Chuhan, Director

 

1950-2025

Vild-Hasse – Korvarnas Konung (29m)

Anders Berg, Director

 

2025-2200

Wilderness (1h 24m)

Justin John Doherty, Director

 

THURSDAY 21/9

 

1800-1820

The divine Luz del Fuego (15m)

Ricardo Salles de Sa, Director

 

1820-1955

I Did Her Wrong (1h25m)

Franco Campos-Lopez, Director, writer

 

1955-2050

I Can Be a Lion (47m)

Emrah Sönmez

 

2050-2115

Margherita

Lorenzo Iannello, Director, producer

 

 

TUESDAY 19/9

 

2115-2230

Nightscape (1h 12m)

 

 

1945-2200

Inherit the Stars (2h 15m)

 

FRIDAY 22/9

 

1800-1820

Rain (13m)

Alessandro Spallino, Director

Anisa Sani, 1st Assistant Director

James Tumminia, Producer

 

1820-1840

Show and Tell Tango (14m)

Melissa Skirboll, Director, producenr

 

1840-1930

ShotKam IV (45m)

Michael Siebert, Director, producer

 

1930-1950

 

1950-2125

Ayla (1h 26m)

Elias, Director

 

2125-2135

The Victim

Rassam Feali, Malaysia, Director

 

ART BOX

Copyright © All Rights Reserved Mediagruppen och ART BOX Sweden 2016. Adress: Munkgatan 7, 722 12 Västerås, e-mail: info@vasterasfilmfestival.se