CITY BIOGRAFEN 2017

LÖRDAG 16/9

 

SVENSKA FILMER GRUPPER

 

1000-1030

Relationships(30 min.)(G120)

 

Kärlekskontraktet

Mikael Högman, Sweden

Relationship, 00:14:49

 

Just a little love

Lars Klintwall, Sweden

Romance, Comedy, 00:05:40

 

Odd & Maud

Michael Axelsson, Norway

Drama, Comedy, 00:09:24

 

 

1030-1100

Rainbow(25 min.)(G121)

 

My Gay Sister

Lia Hietala, Sweden

Drama, Kids, Youth, LGBT, Women, 00:15:00

 

Existence

Jenny Larsson Wallin, Sweden

Drama, 00:09:45

 

 

1100-1130

Drama(24 min.)(G122)

 

Background noise

Gustav Littorin, Sweden

Drama, 00:09:25

 

Under the Stars

Christian Zetterberg, Sweden

Drama, Young, Teen, 00:14:12

 

 

1130-1200

Mix(27 min.)(G123)

 

Fomo Sapiens

Viktor Hertz, Sweden

Comedy, 00:07:15

 

Among the Trees

Richard Thornéus, Sweden

Drama, 00:08:08

 

STHLM Hunters

Tor Helmstein, Sweden

Drama, Thriller, 00:17:00

 

 

1200-1230

Drama(29 min.)(G124)

 

From Above

Mattias Thernström Florin, Marcus Thernström Florin, Andreas Paulsson, Sweden

Drama, 00:14:22

 

Sanctuary

Farid Zarrinbal, Harald Sandø, Sweden

Drama, 00:15:00

 

 

1230-1300

Drama(26 min.)(G125)

 

Everything Plays The Part, Nothing Is

Johan Skantze, Sweden

Drama, Comedy, 00:23:21

 

Intelligence

Lage Lind, Sweden

Drama, 00:02:51

 

 

1300-1330

Drama Comedy(26 min.)(G126)

 

Renard Rouge

Leonard Rääf, Sweden

Drama, Comedy, 00:21:52

 

Hug Hard

Julia Bremler, Sweden

Drama, 00:03:24

 

 

1330-1400

Thriller(28 min.)(G127)

 

The Red Trees

Pauli Janhunen Calderón, Adam Leijon, Sweden

Thriller, Drama, 00:27:50

 

 

1400-1430

Drama(30 min.)(G128)

 

As We Recall

Mia Hafrén, Finland

Drama, 00:29:58

 

 

1430-1500

Life Changes(30 min.)(G129)

 

Nu

Tony Vepsä, Sweden

Drama, 00:14:39

 

Jag är på väg

Sajjad Aryanfar, Sweden

Short, 00:09:52

 

An Old Man's Comeback

Oscar Tannerstad, Sweden

Short, 00:05:34

 

 

1500-1530

Shorts Mix(23 min.)(G130)

 

Mi Amor

Danial Chuhan, Sweden

Drama, Short, 00:07:48

 

Under Äppelträd

Robin Widell, Sweden

Drama, Short, 00:08:45

 

I Mina Blöta Skor

Carmen Jedrzejak, Sweden

Short, 00:04:46

 

Ashes left after the fire

Philip Bengtsson, Sweden

One Minute Film, 00:01:00

 

 

1530-1600

Social Media(28 min.)(G131)

 

#will

Per Sundström, Sweden

Drama, Youth, Social media, 00:27:45

 

 

1600-1630

Drama Mix(29 min.)(G132)

 

Vi Skulle Bli Bra Föräldrar

Björn Elgerd, Sweden

Drama, 00:14:32

 

Ljudets Beröring

Hooman Sadeghloo, Sweden

Drama, 00:13:27

 

 

1630-1700

Revenge(24 min.)(G133)

 

En Flickas Hämnd

Drama, 00:23:40

 

 

1700-1730

Ordinary People(23 min.)(G134)

 

Jag Och Andra

Mehdi Razi, Sweden

Drama, 00:08:20

 

Along With the Wind

Mehdi Razi, Sweden

Drama, 14:08

 

 

1730-1800

Shorts Mix 2(25 min.)(G135)

 

Mörkret

Erik Frykholm Nilsson, Sweden

Drama, 00:11:27

 

Becksvart

Anders Ekman, Sweden

Drama, 00:06:26

 

Telefonsamtalet

Anders Ekman, Sweden

Drama, 00:06:36

 

 

LÅNGFILMER

 

 

1800-2000

 

Vilsen /Ave Mater(G168/FF)

Rasmus Tirzitis, Sweden

Thriller, Drama, Action, Horror, Crime, 01:55:00

 

 

2015-2145

Lars and the Baron (The poacher)(G169/FF)

John Tornblad, Sweden

Historical, Drama, 01:35:00

 

 

2200-2315

Vykort från petrokemin(G170/FF)

Simon Borka Gunnarsson, Sweden

Drama, 01:14:00

 

 

SÖNDAG 17/9

 

 

 

1000-1030

Time of Waiting(21 min.)(G139)

 

Väntan

Louise Ryme, Sweden

Drama, Short, 00:09:46

 

Tio Minuter

Mattias Bloom, Sweden

Drama, 00:11:12

 

 

1030-1100

Comedy Mix(30 min.)(G140)

 

The Wedneral

Hugo Andersson, Sweden

Comedy, 00:21:37

 

En Slags Arbetsintervju

David Billström, Sweden

Comedy, 00:08:23

 

 

1100-1130

Horror(22 min.)(G141)

 

Överlevnad

Maria Forslin, Sweden

Drama, 00:05:00

 

Kannibalkungen

Fredrik Hellqvist, Sweden

Horror, 00:17:17

 

 

1130-1200

Short Drama(23 min.)(G142)

 

För En Annan

Sam Rezai & Robert Nilsson, Sweden

Drama, 00:23:25

 

 

1200-1300

Sommar och sol(57 min.)(G143)

 

Sommar och en jävla massa trubbel

Magnus G Bergström, Sweden

Drama, 00:57:00

 

 

1300-1350

Dystopia(47 min.)(G144)

 

2060

Thérése Bringholm, Sweden

Drama, Dystopi, 00:46:40

 

 

INTERNATIONELLA FILMER GRUPPER

 

1400-1430

The Science Fiction Area-1(G1/F)

 

The Edge of Knowledge

Andrey Myshkin, Russian Federation

Fantasy, Sci-Fi, 00:14:00

 

Love Robot

Drew V. Marke, United Kingdom

Sci-Fi, 00:11:51

 

 

1430-1500

The Science Fiction Area-2(G2/F)

 

The Last Zombie

Anthony Lecomte, France

Thriller, Sci-Fi, 00:22:52

 

Night Encounter

Ludovic De Gaillande, France

Sci-Fi, 00:02:22

 

 

1500-1530

The Science Fiction Area-3(G3/F)

 

Fugazi

Laurent Michelet, Belgium

Sci-Fi, 00:28:30

 

 

1530-1530

France Expression-1 (Drama)(G4/F)

 

in_between

Lionel Rigal, France

Drama, Mystery, 00:08:23

 

FRIDGEMANIA

Emmanuel Dubois, France

Drama, 00:20:00

 

Forbidden Land

François Girard, France

Drama, 00:00:59

 

 

1530-1600

France Expression-2 (Drama)(G5/F)

 

SECOND CHANCE

Andrea Emanuela Bossoni, France

Drama (soft drama), 00:29:10

 

 

1600-1630

France Expresion-3 (Drama)(G6/F)

 

Aux battements du parloir (Jail quarters)

Pascal Marc, France

Drama, 00:13:30

 

A Whole World for a Little World

Fabrice Bracq, France

Drama, Romance, 00:15:00

 

 

1630-1700

Spanish Spice(Drama) (G7/F)

 

Visión de Futuro

Borja Echeverría Lamata, Spain

Drama, 15:10

 

Decorosa

Enrique Buleo, Spain

Comedy, Drama, Romance, Black humour, Rural, Death, 00:12:50

 

 

1700-1730

The Polish Way (drama)(26 min.)(G8/F)

 

CASTING

Katarzyna Iskra, Poland

Drama, 00:19:58

 

The Traveler

Franklin Henriksen, Poland

Experimental, 00:04:58

 

The Sun Whisperer

Julia Polkowska, Poland

Drama, 00:01:00

 

 

1730-1800

Thriller World Mix-1 (Thriller)(G9/F)

 

Balloon

Vis Vitalis, Russian Federation

Thriller, Suspense, Drama, 00:04:53

 

The Fox

Henry Scriven, United Kingdom

Thriller, Comedy, 00:09:00

 

Lane (The Dark Wood)

Damon Griffin, United States

Drama, Thriller, 00:11:00

 

SAVE

Iván Sáinz-Pardo, Spain

Drama, Horror, Thriller, 00:03:54

 

 

1800-1830

Thriller World Mix-2 (Thriller)(G10/F)

 

Dee Gal

Kumara Raja, Not Specified

Thriller, Crime, Drama, 00:15:00

 

Shades of Scarlet

Wendy Keeling, United States

Drama, Thriller, 00:13:56

 

 

1830-1900

Thriller World Mix-3 (Thriller)(G11/F)

 

Astrid

Luigi Abanto Varese, Spanien

Thriller, 15:58

 

Noturno

Eduardo Mattos, Germany

Thriller, Suspense, Noir, 00:13:52

 

 

1900-1930

Horror World Mix-1 (Horror)(G12/F)

 

Are you there?

Inge Vela, Spanien

Horror, 14:40

 

The Face Swap

Isaac Rodriguez, United States

Horror, 00:00:40

 

Give Me a Ring

Alex M. Azmi, United States

Horror, 00:11:20

 

Run Baby Run

Perica Antov, Austria

Horror, Thriller, 00:01:00

 

Flat

Michael Finn, United States

Suspense, Thriller, Horror, 00:01:00

 

 

 

LÅNGFILM

 

1930-2050

House of Norway(G171/FF)

Jan Vardoen, Norway

Comedy, Satire, 01:19:34

 

 

2100-2210

Second Winter(G172/FF)

Euigon KIM, South Korea

Drama, 01:09:00

 

 

2230-2330

Suicido(G173/FF)

Juan Andres Mateos Diaz, Spain

Drama, 01:02:00

 

 

MÅNDAG 18/9

 

INTERNATIONELLA ANIMATIONER

 

1000-1030

Animation Mix 1(27 min.)(G85/F)

 

Drawn Together

Victoria Howell, United Kingdom

Drama, Romance, 00:14:59

 

Nothing Happens

Michelle Kranot, Uri KranotDenmark

Drama00:11:50

 

 

1030-1100

Animation Mix 2(29 min.)(G86/F)

 

Something Finally Happens

Henrik Dahlbring, Sweden

Comedy, Drama, 00:07:18

 

Rabbit Blood

Yagmur Altan, Turkey

Animation, Dark Comedy, 00:04:36

 

Bottles

Danielle Rabinovitz, Israel

Drama, Romance, Fantasy, 00:06:24

 

Notes on Monstropedia

Koji Yamamura, Japan

Animation, 00:06:10

 

What A Peaceful Day

Eden Chan, Taiwan

Comedy, Action, 00:04:45

 

 

1100-1130

Animation Mix 3(G87/F)

 

The Mandarin Garden

Joe Chang, Canada

Dream, 00:07:30

 

Evolve, Discover

Giuliana Cascardo, United States

Experimental, abstract, scientific, 00:03:05

 

Below 0°

Itai Hagage & Jonathan Gomez, Costa Rica

Animation, 00:04:54

 

Expiration Date

Shwenn, Shunya Chang, United States

Romance, 00:04:21

 

 

1130-1150

Animation Mix 4(G88/F)

 

Shame

ALBERTO REY GARCIA, Spain

Drama, 00:06:23

 

(In)Felix

Maria Di Razza, Italy

Drama, Animation, 00:09:30

 

 

1200-1230

Horror World Mix-2(G13/F)

 

Kiss Me Deadly

Shuan Yu Lin, Taiwan

Horror, 00:06:27

 

Suffer

Filip Terlecki, Canada

Psychological Thriller, Horror, 00:14:30

 

 

1230-1300

Sweet (drama)(G14/F)

 

Sweet

Lucas Lemnitzer, Germany

Drama, 00:29:52

 

 

1300-1330

French Drama 2(G15/F)

 

The lost dog

Alberto Segre, France

Drama, 00:30:00

 

 

1330-1400

Drama Israel (Drama)(G16/F)

 

Jouissance

Segev ShawIsrael

Drama00:28:27

 

 

1400-1430

Belarus Drama (Drama)(G17/F)

 

Talk to me

Ignat Kachan, Belarus

Drama, Family, 00:25:00

 

 

1430-1500

World Drama 1 (Drama)(G18/F)

 

Sindrome

Rina La Gioia, Italy

Drama, 00:15:00

 

Blue Peter

Marko Šantić, Croatia

Drama, 00:14:28

 

 

1500-1530

Asian Feeling (Drama)(G19/F)

 

Day Dream

Yasuki Sato, Japan

Drama, Fantasy, 00:16:26

 

To Her

Seokjin Lim, South Korea

Drama, 13:08

 

 

1530-1600

Baltic Fantasy (Fantasy)(G20/F)

 

Snowgirl

Ilina Perianova, Estonia

Fantasy, 00:28:06

 

 

1600-1630

World Fantasy 1(G21/F)

 

MISAPPROPRIATION

Ana Maria Ferri, Spain

Drama, Fantasy, 00:08:58

 

GONE

Guillaume Foresti, France

Fantasy, 00:20:00

 

 

1630-1700

World Dance Movie(G22/F)

 

VOLA

Ned Farr, United States

Drama, 00:06:04

 

The Opera Singer

Steve Kahn, United States

Drama, 00:03:00

 

Musician

Aleksei Borovikov, Russian Federation

Drama, Music, 00:18:00

 

 

1700-1730

Europa Comedy 1(G23/F)

 

Dispersion

Nikita Trocki, Belgium

Drama, Comedy, 00:17:50

 

 

1730-1800

World Comedy 1(G24/F)

 

Drop the Hand

Simon O'Neill, Ireland

Comedy, Drama, 1980s, 00:23:08

 

Je suis en terrasse

Dominique Maury Lasmartres, France

Comedy, Western, 00:02:30

 

 

LÅNGFILM

 

1800-1930

Game of Checkers(G152/FF)

Patrícia Sequeira, Portugal

01:26:50

 

1945-2115

Invisible(G153/FF)

Dimitri Athanitis, Greece

Drama

01:24:00

 

 

 

TISDAG 19/9

 

 

1000-1030

Shorts Random 2(22 min.)(G138)

 

Belägrad

Niklas Nieminen, Sweden

Short, 00:08:25

 

Two Lions and a Cage

Philip Bengtsson, Sweden

Drama, 00:12:45

 

 

1030-1055

World Drama 2(Drama)(G28/F)

 

Touch

Noel Harris, Canada

Drama, 00:15:00

 

South

Semyon Galperin, Lena Kuznetsova, Russian Federation

Romantic comedy

 

 

1055-1125

World Drama 3(G29/F)

 

Bar à Vin

Dmitrijs Fjodorovs, Germany

Drama, 00:09:36

 

ALDA

Franklin Henriksen, Sebastian Haugelund, Faroe Islands

Drama, 00:07:22

 

Dragonfly

Carl Carter Greene, Canada

Drama, Psychological Thriller, 00:08:30

 

 

1125-1155

Europa Drama 2(G30/F)

 

The Gift

John Quarrell, United Kingdom

Drama, 00:10:00

 

The Patron

Lionel Auguste, France

Drama, Comedy, 19:00

 

 

1155-1225

World Drama 4 (Drama)(G31/F)

 

The Stars

Matteo Blanco (Giampetruzzi), Italy

Drama, 00:14:20

 

Reuben

Kaisania Calubaquib, United States

Drama, 00:14:35

 

 

1225-1255

World Speculative 1(G32/F)

 

Normal

Iordanis Theodosiadis, Greece

Fantasy, 00:10:04

 

The Dissolving Man

Benjamin Swicker, United States

Body horror, Early-Cronenberg, 00:19:08

 

 

1255-1320

World Speculative 2(G33/F)

 

Wood Man

Isaac Rodriguez, United States

Fantasy, 00:01:41

 

The Boxes

Απόστολος Καρουλάς, Greece

Drama, Sci-Fi, 00:22:57

 

 

1320-1350

World Drama 5(G34/F)

 

The Inuring

James Hughes, United Kingdom

Drama, Women in film, 00:09:58

 

The Hole

Daniel Ira Couchie, Canada

Short, 00:02:19

 

Intimacy

Justin Katz, United States

Short, 00:04:38

 

close your eyes .. well

Ali Albayati, Iraq

Drama, 00:11:47

 

 

1350-1415

Europa Drama-3(G35/F)

 

The Wait

Eric du Bellay, Frankrike

Drama, 24:00

 

 

1415-1445

World Comedy 2(30 min.)(G36/F)

 

Not Yet

Chad Hamilton, United States

Comedy, Romance, Drama, Fantasy, 00:09:13

 

Fracas

Olivia Lagacé, Canada

Drama, 00:07:34

 

The Dijon Story

Mikko Myllylahti, Finland

Comedy, Drama, 00:09:50

 

Ojos que no ven (Out of sight)

Pol Mallafré, Spain

Comedy, Drama, 00:01:00

 

Speech!ess – Legs

Natalia Pasenitskaya, Ukraine

Comedy, 00:00:58

 

Speech!ess – Policewoman

Natalia Pasenitskaya, Ukraine

Comedy, Sketches, 00:00:30

 

 

1445-1515

Europa Drama-4(G37/F)

 

Nimbostratus

Samuel Ackermann, Germany

Drama, 00:19:05

 

SENSE

Ali Demirtaş, Turkey

Drama, 00:10:38

 

 

1515-1545

Middle East Relationship Drama(G38/F)

 

Forever hold your peace

Awat Osman Ali, Iraq

Romantic, 00:14:02

 

Hidden Lust

Beshoy Youssef, Egypt

Drama, Thriller, 00:14:00

 

 

1545-1615

Europa Drama 5 (Drama)(G39/F)

 

ASHES

Cristina Juliana, Spain

Drama, Fiction, 00:13:35

 

MILK

Urszula Morga, Poland

Drama, Romance, 00:15:18

 

 

1615-1640

Europa Drama 6 (Drama)(G40/F)

 

Canon

Igor Sadovski, Moldova, Republic of

Drama, 00:25:00

 

 

1640-1710

World Horror 3(Horror) (G41/F)

 

Something is Wrong

Teo Jansen, Spain

Suspense, Terror, Horror, 00:01:00

 

A Dog's Life

Thierry Gracia, France

Drama, Horror, 00:20:00

 

Other News

Jason Manuel DeFreitas, United States

1 Minute, 00:00:51

 

Lights Out!!!

Sean Wirz, Switzerland

Comedy, Black Comedy, Sketch, Horror, 00:04:59

 

 

1710-1735

World Drama 6 (Drama)(G42/F)

 

TOPRAK

Onur Yagiz, France

Drama, 00:10:54

 

Isolate

Othello Nogueira, Brasilien

Drama, 15:00

 

 

 

 

 

LÅNGFILM

 

1800-1930

The Albino's Trees(G155/FF)

Masakazu Kaneko, Japan

01:26:00

 

 

2000-2215

Inherit The Stars: The Director's Cut(G156/FF)

Keishi Suenaga, Japan

Sci-Fi Drama, Romance, War, Fantasy, 02:13:40

 

 

 

 

 

ONSDAG 20/9

 

 

1000-1030

Europa Drama 8(G45/F)

 

Breath

Rúben Sevivas, Portugal

Drama, 00:14:25

 

Changes

Jan Fabris, Slovenia

Drama, 00:14:40

 

 

1030-1100

World Drama 8 (Drama) (28 min.)(G46/F)

 

What Remains of You

Kevin Dresse, Frankrike

Drama, Romance, 18:00

 

Banalities

Rafael de Andrade, Brazil

Drama, 00:10:00

 

 

1100-1125

Europa Drama 9(23 min.)(G47/F)

 

Kai

Friederike Guessefeld, Germany

Drama, 00:23:00

 

 

1125-1155

Asian Drama 2 (Drama)(30 min.)(G48/F)

 

THE ALL SEEING BLIND

Nuri Cihan Ozdogan, Turkey

Drama, Crime, 00:17:16

 

Numbness

Milad jarmooz, Iran, Islamic Republic of

Drama, 00:12:30

 

 

1155-1225

World Drama 9 (Drama) (G49/F)

 

Everyday

Philippe Orreindy, France

Drama, 00:14:10

 

Simon Go Back

Divyansh Ganjoo, India

Romance, Drama, 00:13:45

 

 

1225-1250

Europa Drama 10(G50/F)

 

Harm

C.J. Hodgman, United Kingdom

Drama, Crime, 00:12:10

 

SAMOSA

Albin Wildner, Austria

Drama, 00:12:45

 

 

1250-1315

Asian Mystery(22 min.)(G51/F)

 

'A ROOM'

Chong Ming, Hong Kong

Drama, 00:22:18

 

 

1315-1345

World Drama/Romance(28 min.)(G52/F)

 

Who lives my life?

Lo Lam, United States

Drama, Romance, Fantasy, 00:06:00

 

Ballet éternel

Enrico Iannaccone, Italy

Drama, Romance, 00:01:00

 

Honeymoon

Anaëlle Morf, Switzerland

Romance, Comedy, 00:03:46

 

The Guilt List (Extended version)

Tereza Horak, Czech Republic

Drama, Political drama, Period piece, Romantic, 00:16:53

 

 

1345-1410

Rainbow 1 (LGBT-1, Drama)(23 min.)(G53/F)

 

The Kiss

Joffre Faria Silva, Canada

Drama, 00:07:16

 

Not Acceptable

Saman Haghighivand, Iran, Islamic Republic of

Drama, LGBT, 00:02:00

 

Burning Soul

Cédric Eugène Desenfants, Australia

Drama, Historical, 00:14:00

 

 

1410-1440

Rainbow 2 (LGBT Drama)(29 min.)(G54/F)

 

Sis

Dimitris Toulias, United Kingdom

LGBT, 00:10:29

 

Bride of Frankie

Devi Snively, United States

Sci-fi, Romance, Dark Comedy, Horror, Historical, Fiction, lgbtq, feminist, 00:18:48

 

 

1440-1505

War Drama (drama) (24 min)(G55/F)

 

Her world

Cristian Scardigno, Italy

Drama, 00:09:54

 

Fireplace

Muhammad Bayazid, Samah Safi Bayazid, Syrian Arab Republic

Drama, War, 00:11:42

 

The Silent Killer

Ben Bolton, United States

War, 00:00:57

 

Punarjanma ( Rebirth )

Sajan Shrestha ( Satya ), Nepal

1 Minute, 00:01:00

 

 

1505-1535

Nordic Drama 1(26 min.)(G56/F)

 

The Road of Grace

Jarno Harju, Finland

Drama, Revenge, 00:06:15

 

La vita rosa

Anton Iversen, Denmark

Drama, Romance, 00:19:45

 

 

1535-1605

Nordic Drama 2(26 min.)(G57/F)

 

Örmagna (Out of Breath)

Arnaud Siad, Iceland

Drama, 00:13:18

 

Decay

Matilda Wikingson, Sweden

Drama, 00:01:00

 

Tide

William Turner, Denmark

Drama, 00:12:00

 

 

1605-1630

Europa Drama 11(25 min.)(G58/F)

 

My Father, My Blood

John Robert Brown, Ireland

Drama, Mystery, 00:12:40

 

Rain

Alessandro Spallino, Italy

Sci-Fi, Dystopian, 00:12:29

 

 

1630-1700

Europa Drama 12(29 min.)(G59/F)

 

Once upon a dream

Anthony Nion, Belgium

Comedy, Romance, 00:13:25

 

Sweet Candy

Yilmaz Vurucu, Austria

Drama, Suspense, Social media, 00:16:00

 

 

1700-1730

Europa Drama 13 (Drama) (26 min.)(G60/F)

 

The Homegirl

Iván Sáinz-Pardo, Spanien

Comedy, Drama, 03:30

 

Leipzig Fairy Tale

Anaïs Clerc-Bedouet, Germany

Drama, Romance, 00:22:41

 

 

 

LÅNGFILM

 

1800-1925

Blue Hollywood(G158/FF)

Francesco Gabriele, United Kingdom

Comedy, Drama, Romance, 01:22:18

 

 

1955-2155

Holiday Makers(G159/FF)

 

Ivaylo Penchev, Bulgaria

02:01:00

 

 

 

 

 

TORSDAG 21/9

 

 

1000-1030

Europa Drama 15 (Drama)(30 min.)(G63/F)

 

Fucking socks

Nena TijsmaNetherlands

Drama00:10:34

 

POLA

Edyta RembalaPoland

Drama00:19:33

 

 

1030-1130

World Drama 11(28 min.)(G64/F)

 

SEA

Hristina Belousova, Uzbekistan

1 Minute, 00:01:00

 

Pascha

Ismene Daskarolis, Greece

Art, Apocalyptic, 00:15:37

 

About Arif

Hasan Kalender, Turkey

Romance, Drama, Narrative, Child, 00:12:00

 

 

1030-1100

Europa Drama 16(G65/F)

 

The Prisoner

Anton Lipasti, Finland

Historical, Comedy, 00:05:45

 

Margherita

Lorenzo Iannello, Italy

Drama, Religion, 00:20:00

 

 

1100-1130

World Drama 12(G66/F)

 

Show & Tell Tango

Melissa Skirboll, Natasha Straley, United States

Drama, 00:13:44

 

1000 Smiles Per Hour

Fabian Altenried, Germany

Left-Field narrative, Slow cinema, Post ideological drama, 00:15:00

 

 

1130-1200

Europa Drama 17(G67/F)

 

Destroy Madrid

Joseba Alfaro, Spain

Action, War, Dystopian, Sci-Fi, 00:09:29

 

#BURNING

Nathalie André, Belgium

Drama, Crime, 00:19:00

 

 

1200-1230

Asian Drama(G68/F)

 

Dissection of a Chronic Burn

Seyed Ali Mosaddad, Iran, Islamic Republic of

Drama, 00:21:45

 

 

1230-1330

World Drama 13(G69/F)

 

GOODBYE VESNA

Cristian Sulser, United States

Comedy, 00:19:34

 

Saving Santa

Keith O'Grady, Ireland

Drama, 00:17:30

 

Archway 0173

Pat Knight, United Kingdom

Fantasy, Drama, 00:17:07

 

Kitchen's Orchestra

Tina Krüger, Mozambique

1 Minute, 00:01:00

 

JAVA Time

Carmine Caradonna, United States

1 Minute, 00:01:00

 

 

1330-1415

World Drama 14(44 min.)(G70/F)

 

Un homme ordinaire (An ordinary man)

Samantha Babboni, France

Drama, 00:09:17

 

Nasim

Petri Kankkunen, Finland

Drama, 00:08:04

 

Woman

Adel Oberto, Italy

Drama, Video-art, 00:01:00

 

It was not me, We were all

Aukaleb Ankaro, Argentina

Drama, 00:01:00

 

The Victim

Rassam Feali, Not Specified

Drama (Human Rights), 00:07:48

 

Breast Ironing

Atia Valery, Germany

Drama, 00:17:18

 

 

1415-1445

World Drama 15(G71/F)

 

The Governess

Sean Breathnach, Ireland

Suspense, 00:01:00

 

Push

Henry Scriven, United Kingdom

Action, Thriller, 00:01:00

 

City In 60 Seconds. Moscow.

Sergey Nikolaev, Russian Federation

1 Minute, 00:01:00

 

Delayed Arrival

Kathryn McIntosh, Canada

Drama, Thriller, 00:01:00

 

My beautiful corpse

Olivier Chantreau, France

Drama, 00:18:15

 

 

 

1445-1510

Israel Drama(G72/F)

 

UP AND ARISE

Raanan Berger, Israel

Drama, 00:21:30

 

 

1510-1530

UK Drama(G73/F)

 

In the Hills

Hamid Ahmadi, United Kingdom

Drama, 00:21:00

 

 

1530-1555

Italy Drama(G74/F)

 

Yellow's Anxiety

Viola Folador, Italy

Drama, 00:21:00

 

 

1555-1620

World Mix(23 min.)(G75/F)

 

Inner Thoughts

Ember Crowley, United States

Drama, 00:19:24

 

Collapsing

Brian Ratigan, United States

Experimental, Ambient,Ethereal, 00:00:58

 

The Sad Sea

Javier Rodes Sillué, Spain

1 Minute, 00:01:00

 

Lovable Cockroach

Ramana, India

Lovable Cockroach

1 Minute, 00:01:00

 

Shootable Cockroach

Ramana, India

A Single shot

1 Minute, 00:01:00

 

 

1620-1645

World Comedy 3(24 min.)(G76/F)

 

Swamp Affair

Aleksi Puranen, Finland

Comedy, 00:09:06

 

Eternal Politeness

Richard Rabelbauer, Switzerland

Comedy, 00:01:10

 

Voiceless

David Uloth, Canada

Drama, Comedy, Musical, 15:10

 

 

1645-1710

World Drama 16(23 min.)(G77/F)

 

SWEET CHILDHOOD

Axel Cheb Terrab, Argentina

1 Minutec, 00:01:00

 

The Nightfall

Eszter Kemény, Hungary

Drama, Road Movie, 00:22:00

 

 

1710-1730

China Drama(G78/F)

 

Blooming flowers

Liu Zhilin, China

Drama, 00:22:17

 

 

 

LÅNGFILM

 

1800-1930

Ayla(G161/FF)

Elias, United States

Thriller, Drama, Horror, Fantasy, 01:26:00

 

 

2000-2130

American Pets(G162/FF)

Robert Logevall, United States

01:26:00

 

 

2200-2330

Horse Riders(G163/FF)

Marjan Gavrilovski, Macedonia, the former Yugoslav Republic of makedonia

01:24:54

 

LÖRDAG 23/9

 

 

1000-1115

Paam Hayta Yalda(G167/FF)

Natalie Kaplan, Israel

Fiction, Drama, 01:15:00

 

 

 

1200-1300

"Vilsen" /Ave Mater(G168/FF)

Rasmus Tirzitis, Sweden

Thriller, Drama, Action, Horror, Crime, 01:55:00

 

 

 

1330-1510

Lars and the Baron (The poacher)(G169/FF)

John Tornblad, Sweden

Historical, Drama, 01:35:00

 

 

 

1540-1700

Vykort från petrokemin(G170/FF)

Simon Borka Gunnarsson, Sweden

Drama, 01:14:00

 

 

 

1730-1850

House of Norway(G171/FF)

Jan Vardoen, Norway

A political satire about the refugee situation in Scandinavia.

Comedy, Satire, 01:19:34

 

 

 

1920-2030

Second Winter(G172/FF)

Euigon Kim, South Korea

Drama, 01:09:00

 

 

 

2100-2210

Suicido (G173/FF)

Juan Andres Mateos Diaz, Spain

Drama, 01:02:00

 

 

 

2240-2400

RAGE(G157/FF)

Michał Węgrzyn, Poland

01:22:29

 

 

 

SÖNDAG 24/9

 

DOCUMENTARIES

 

1000-1140

Sewol South Korea(G114/F)

 

After the Sewol

Matthew Root, Neil George, Korea, Republic of

Documentary, Political, Social, 01:40:00

 

 

1210-1330

Treasure Hunt(G115/F)

 

The Lure

Tomas Leach, United States

Documentary, 01:17:00

 

 

1400-1530

Cuba(G116/F)

 

FIDELANDIA: BEHIND THE CURTAIN OF CUBA'S REVOLUTION

Isaias Castañeda, United States

Documentary, 01:16:25

 

 

1600-1630

Personporträtt 1(12 min.)(G175)

 

Vild-Hasse – Korvarnas Konung

Anders Berg, Sweden

Documentary, 00:28:30

 

 

1700-1815

Faroe Islands(G117/F)

 

It's all about fish

Wolfgang Zechner, Austria

Documentary, 01:12:00

 

FREDAG 22/9

 

1000-1030

Italy Drama 2(G79/F)

 

The Sled

Emanuela Ponzano, Italy

Drama, 19:15

 

 

1030-1100

French Drama 1(G80/F)

 

Au Rythme ou Bat Mon Coeur

Christine Aubry, France

Drama, 18:00

 

 

1100-1140

Indian Drama(37 min.)(G81/F)

 

IZAHAQ - Smoke on the altar

Charles Kollannoor Chakkunny, India

War, 00:37:01

 

 

1140-1215

Nordic Drama 2(35 min.)(G82/F)

 

Ramt

Rasmus Doolengs, Denmark

Drama, 00:35:00

 

 

1215-1300

Germany Drama 1(45 min.)(G83/F)

 

ShotKam MK IV - Ordinary People

Michael Siebert, Germany

Drama, 00:44:50

 

 

1300-1400

Indian Drama 2(56 min.)(G84/F)

 

My Pot of Gold

Priyanka Tanwar, India

Family, Drama, Youth, Women, Christian, Music, 00:56:21

 

 

SVENSKA DOKUMENTÄRER

 

1400-1430

Farmer(28 min.)(G145)

 

A Farmer's Poetry

Andreas Gejke, Sweden

Documentary, 00:28:00

 

 

1430-1500

Religion(28 min.)(G146)

 

Off the beaten path

Kristina Meiton, Sweden

Documentary, 00:27:40

 

 

1500-1530

Docu 1(29 min.)(G147)

 

The Bus Trip

Sarah Gampel, Sweden

Drama, Autobiographical, Documentary, Animation, Political, 00:13:40

 

CYCOLOGIC

Emilia Stålhammar, Veronica Pålsson, Elsa Lövdin, Sweden

Documentary, 00:15:00

 

 

1530-1600

Docu Mix(30 min.)(G148)

 

SONJA

Lina Lindblom, Sweden

Documentary, 00:14:29

 

My Soul is Not for Sale

Ezzeddine Zein, Sweden

Documentary, 00:16:51

 

 

1600-1640

Europa(36 min.)(G149)

 

Izabela

Anna-My Novotny, Ylvaa Johansson, Sweden

Documentary, 00:35:31

 

 

1640-1710

Personporträtt 2(30 min.)(G176)

 

Mamma

Ulf Lundin, Sweden

Documentary, 00:30:39

 

 

1710-1805

Stockholm (56 min.)(G174)

 

Stockholmskryp

Ebba Gustafsson och Edwin Dickson, Sweden

Documentary, 00:55:11

 

 

1815-1940

I Did Her Wrong (G164/FF)

Francisco Campos-Lopez, United States

Drama

01:25:00

 

 

2010-2145

Iratxe MediavillaSpainargi (G165/FF)

01:34:00

 

 

2215-2330

NIGHTSCAPE (G166/FF)

Inchun Oh ,Korea, Republic of Korea

Horror, Thriller, Mystery

01:11:13

 

 

 

 

ART BOX

Copyright © All Rights Reserved Mediagruppen och ART BOX Sweden 2016. Adress: Munkgatan 7, 722 12 Västerås, e-mail: info@vasterasfilmfestival.se